تبلیغات
مهدویت - آیا خداوند به نماز و عبادت بندگان نیاز دارد؟

آیا خداوند به نماز و عبادت بندگان نیاز دارد ؟

خداوند بی‌نیاز و غنی‌ است‌ و نیازی‌ به‌ عبادت‌ و نماز ما ندارد اما خداوند رحیم‌ و حكیم‌ نماز را برای‌ بهره‌مندی‌ انسانها قرار داده‌ است‌ زیرا:

1. ما انسانها فقیر و محتاج‌ هستیم‌ و باید با ارتباط‌ با خدای‌ بی‌ نیاز و مبدأ قدرت‌ وكمال‌ نیاز خود را برطرف‌ كنیم‌ چنانچه‌ لامپها با ارتباط‌ با منبع‌ انرژی‌، نور می‌گیرند و نورافشانی‌ می‌كنند.

2. غفلت‌ و فراموشی‌ یاد خدا موجب‌ انحراف‌ ما در مسیر زندگی‌ دنیا و ارتكاب‌ زشتیها می‌شود و «نماز» مانع‌ این‌ غفلت‌ و آن‌ زشتیهاست‌. «ان‌ الصلاة‌ تنهی‌ عن‌ الفحشاء و المنكر.»

به‌ همین‌ دلیل‌ حضرت‌ علی‌(ع‌) فرموده‌اند: «ذكر الله‌ راس‌ مال‌ كل‌ مؤمن ‌و ربحه‌ السلامة‌ من‌ الشیطان‌؛ یاد خدا سرمایه‌ هر مؤمنی‌ است‌ و سود آن سلامت‌ از شیطان‌ است.»

پس‌ نماز یك‌ وسیله‌ دفاعی‌ و یك‌ مبارزه‌ عملی‌ با دشمن‌ نفس‌ و شیطانی‌ است‌.

3. و بالاخره‌ روح‌ و روان‌ آدمی‌ كه‌ فطرتی‌ الهی‌ دارد با نماز و یاد خدا آرام‌ می‌گیرد و در پرتو این‌ اطمینان‌ و آرامی‌، زندگی‌ با نشاط‌ و سرور و آرامش‌ خواهد داشت «الا بذكر الله‌ تطمئن‌ القلوب‌».

آنگاه‌ كسی‌ كه‌ نماز نخواند در دنیا و آخرت‌ خسارت‌ «غفلت‌» و «بی‌توجهی‌» خود را خواهد دید. در دنیا قلب‌ پر اضطراب‌ و ناآرام‌، و خدای‌ ناكرده‌ ارتكاب ‌زشتیها، و در آخرت‌ جزای‌ این‌ اعمال‌ و آن‌ نسیان‌ یاد خدا.